Rozgrywki zainaugurowane zostały w 2000 roku, a ich pomysłodawcą był Marcin Szary, który do tego celu postanowił wykorzystać nowo oddane boisko przy dawnej siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu nad Jeziorem Żnińskim Małym. Był to jedyny jak dotąd przypadek, kiedy o zdobyciu głównego trofeum decydował zaledwie jeden turniej. Od 2001 walka o Grand Prix odbywa się w obecnej formule czterech turniejów (do klasyfikacji końcowej poszczególnym parom zaliczano 3 najlepsze wyniki), jednak z wyłączeniem lat 2002-2003, kiedy zorganizowano po trzy turnieje zaliczane do ogólnej klasyfikacji.

Od samego początku żnińskie turnieje cieszyły się sporym zainteresowaniem zarówno miejscowych adeptów siatkówki plażowej, jak i zawodników z różnych regionów Polski, głównie z Wielkopolski, Pomorza, Krajny, Wybrzeża, Śląska, Podlasia i Mazowsza. 

W 2013 roku z uwagi na nagły wzrost zainteresowania piłką siatkową dziewcząt, zdecydowano się do Grand Prix dołączyć kategorię par żeńskich i mikstów. Okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem, obie kategorie istnieją do dzisiaj i na turnieje przyjeżdżają z różnych stron kraju dobre zawodniczki i jak się okazało, jest to dla pań jedyna (nie licząc zawodów szkolnych) szansa na rywalizację w grach zespołowych w Żninie.

Przez te wszystkie lata (do 2019 roku włącznie) zorganizowano 20 edycji Grand Prix Żnina, w jej ramach odbyło się łącznie aż 78 turniejów. Rekord pod względem ilości uczestników padł w 2014 roku, kiedy sklasyfikowano aż 61 par w trzech kategoriach, z kolei najmniej uczestników – po 16 par – liczyły imprezy w 2000, 2005 i 2006 roku.

Rekordzistami pod względem zdobytych Grand Prix wśród mężczyzn są pary Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski oraz Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski – triumfowały po 4 razy, przy czym pierwsza z nich jako jedyna wygrywała trzy razy z rzędu (2006-2008). Indywidualnie najwięcej wygranych ma na koncie Marcin Rozwarski – aż 8. Tylko raz zdarzyło się, aby jedna para wygrała wszystkie turnieje w danym cyklu, dokonali tego w 2012 roku Pioterek i Rozwarski.

Wśród kobiet 2 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej ma na koncie duet Agata Szpringer / Hanna Pioterek (2013 i 2014). Indywidualnie natomiast rekord 3 zdobytych Grand Prix ustanowiła Katarzyna Jusiak (2015-2017), która osiągała te sukcesy każdego roku z inną partnerką.

Najlepszym mikstem w historii rozgrywek pozostaje para Hanna Pioterek / Szymon Wójcik – dwukrotni (2013, 2015) triumfatorzy i oni również legitymują się najlepszymi wynikami indywidualnie.

Do 2019 roku w każdej kategorii rozgrywane były cztery turnieje, z których każdej parze zalicza się do klasyfikacji generalnej 3 najlepsze wyniki. Poza wspomnianymi latami 2000 (jeden turniej) i 2002-2003 (trzy turnieje) tylko miksty w latach 2016-2017 rozgrywały po 3 turnieje i liczyły się im wszystkie wyniki. Zrezygnowano z tej formuły w 2019 roku, a jako czwarte zawody mikstom doliczono zainaugurowane wówczas Mistrzostwa Żnina Mikstów.

Za wyjątkiem roku 2000, w kolejnych obowiązywał ten sam stały, lub bardzo podobny system punktacji za zajęte miejsca w poszczególnych turniejach. Chcąc uatrakcyjnić rozgrywki, w roku 2012 wprowadzono nowy system, zależny od liczby uczestników danego turnieju, przez co zwycięstwa w jednym cyklu mogły mieć diametralnie różne wartości. Obowiązywał tylko przez trzy edycje, gdyż jak pokazało doświadczenie, stwarzał on niestety zbyt duże pole do kalkulowania i tym samym otwierał drogę do sukcesów zawodnikom grającym nie do końca uczciwie. W 2015 roku przywrócono więc stary system, który obowiązywał do 2019 roku.

2020 roku z powodu pandemii COVID-19 nie odbył się żaden z zaplanowanych turniejów siatkarskich. W kolejnym roku podjęto decyzję o zrezygnowaniu z rozgrywania turniejów siatkówki plażowej pod nazwą “Grand Prix Żnina”.  W zamian za to został rozegrany jeden turniej par męskich w nowych rozgrywkach Pałuki Volley CUP.

Zdobywcy Grand Prix Żnina – mężczyźni

Rok I miejsce II miejce III miejsce Uczestnicy
2000 Marcin Jarzembowski / Adam Zaręba
(Żnin)
Krzysztof Gatka / Marcin Małecki
(Żnin)
Marcin Nowaczewski / Szymon Mrówczyński
(Żnin)
16
2001 Marcin Nowaczewski / Marcin Jarzembowski
(Żnin)
Jan Lisek / Mariusz Górski
(Janowiec Wielkopolski)
Rafał Januszkiewicz / Artur Rajsner
(Łabiszyn)
52
2002 Daniel Drwęcki / Maciej Nowakowski
(Chomętowo / Żnin)
Krzysztof Gatka / Marcin Przewłoka
(Żnin)
Mariusz Górski / Grzegorz Rochowiak
(Janowiec Wielkopolski)
32
2003 Daniel Drwęcki / Maciej Nowakowski
(Chomętowo / Żnin)
Marcin Konieczny / Jakub Słowik
(Chomętowo)
Jan Lisek / Grzegorz Rochowiak
(Janowiec Wielkopolski)

Szymon Mrówczyński / Robert Wiśniewski
(Żnin)
27
2004 Maciej Muzykiewicz / Marcin Przewłoka
(Żnin)
? ? ?
2005 Jan Lisek / Mariusz Górski
(Janowiec Wielkopolski)

Maciej Muzykiewicz / Marcin Przewłoka
(Żnin)
Maciej Nowakowski / Marcin Nowaczewski
(Żnin)
16
2006 Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Marcin Nowaczewski / Hubert Kasprowiak
(Żnin)
Jan Lisek / Mariusz Górski
(Janowiec Wielkopolski)
16
2007 Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Mariusz Górski / Damian Górski
(Janowiec Wielkopolski)
Jan Lisek / Grzegorz Rochowiak
(Janowiec Wielkopolski)
25
2008 Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Mariusz Górski / Damian Górski
(Janowiec Wielkopolski)
Michał Nagórski / Daniel Urbański
(Łochowice)
28
2009 Wojciech Stanowski / Tomasz Robak
(Wilczyn)
Michał Nagórski / Daniel Urbański
(Łochowice)
Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski
(Żnin)
31
2010 Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Jakub Pioterek / Bartosz Łoboda
(Sarbinowo / Żnin)
Grzegorz Kozłowski / Tomasz Owsianny
(Żnin)
20
2011 Łukasz Szpurka / Maciej Nowakowski
(Żnin)
Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Grzegorz Kozłowski / Mikołaj Pioterek
(Żnin)
26
2012 Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Grzegorz Kozłowski / Tomasz Owsianny
(Żnin)
Radosław Koc / Karol Czeczel
(Gąsawa)
29
2013 Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Mikołaj Pioterek / Piotr Lipiński
(Sarbinowo / Żnin)
Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
30
2014 Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Michał Nagórski / Daniel Urbański
(Łochowice)
Mateusz Kiersznicki / Bartosz Haberland
(Poznań)
36
2015 Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Robert Salamon / Szymon Wójcik
(Złotniki / Gąbin)
30
2016 Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Michał Nagórski / Daniel Urbański
(Łochowice)
Mikołaj Pioterek / Piotr Lipiński
(Sarbinowo / Żnin)
26
2017 Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Marcin Rozwarski / Mikołaj Pioterek
(Żnin / Sarbinowo)
Marek Kowalczyk / Kamil Kabaciński
(Trzemeszno)
19
2018 Marek Kowalczyk / Kamil Kabaciński
(Trzemeszno)
Michał Matuła / Tomasz Kurkiewicz
(Chełmno)
Robert Salamon / Szymon Wójcik
(Złotniki / Gąbin)
22
2019 Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Marek Kowalczyk / Kamil Kabaciński
(Trzemeszno)
22

Zdobywcy Grand Prix Żnina – kobiety

Rok I miejsce II miejce III miejsce Uczestnicy
2013 Agata Szpringer / Hanna Pioterek
(Żnin / Sarbinowo)
Julia ZIętek / Marta Ziętek
(Żnin)
Natalia Rymarkiewicz / Marika Rosenda
(Żnin)
8
2014 Agata Szpringer / Hanna Pioterek
(Żnin / Sarbinowo)
Monika Pituła / Layla Settaf-Cherif
(Żnin)
Katarzyna Jusiak / Sylwia Woźniak
(Gniezno)
6
2015 Katarzyna Jusiak / Sylwia Woźniak
(Gniezno)
Agata Szpringer / Hanna Pioterek
(Żnin / Sarbinowo)
Marieta Brzykcy / Magdalena Brzykcy
(Chomętowo)
13
2016 Justyna Bąk / Katarzyna Jusiak
(Trzemeszno / Gniezno)
Anna Leszczyńska / Sylwia Woźniak
(Żnin / Gniezno)
Marieta Brzykcy / Magdalena Brzykcy
(Chomętowo)
13
2017 Anna Leszczyńska / Katarzyna Jusiak
(Żnin / Gniezno)
Julia Stablewska / Klaudia Lisiecka
(Trzemeszno)
Monika Polaszewska / Natalia Boińska
(Żnin)
6
2018 Julia Stablewska / Klaudia Lisiecka
(Trzemeszno)
Justyna Bąk-Duszyńska / Katarzyna Jusiak
(Trzemeszno / Gniezno)
Agata Szpringer / Hanna Pioterek
(Żnin)
10
2019 Maja Budner / Magda Dzioba
(Chodzież)
Paulina Gryczka / Weronika Magierska
(Osiek nad Notecią)
Sandra Kowal / Zuzanna Radwańska
(Osiek nad Notecią)
10

Zdobywcy Grand Prix Żnina – miksty

Rok I miejsce II miejce III miejsce Uczestnicy
2013 Hanna Pioterek / Szymon Wójcik
(Sarbinowo / Gąbin)
Nikola Żeglarska / Robert Krynicki
(Żnin)
Sandra Szalaty / Mariusz Grzeczka
(Gniezno)
17
2014 Agata Kowalska / Bartosz Haberland
(Poznań)
Agata Szpringer / Robert Salamon
(Żnin / Złotniki)
Hanna Pioterek / Szymon Wójcik
(Sarbinowo / Gąbin)
19
2015 Hanna Pioterek / Szymon Wójcik
(Sarbinowo / Gąbin)
Justyna Bąk / Marcin Duszyński
(Trzemeszno)
Agata Szpringer / Robert Salamon
(Żnin / Złotniki)
17
2016 Justyna Bąk / Marcin Duszyński
(Trzemeszno)
Katarzyna Jusiak / Piotr Lipiński
(Gniezno / Żnin)
Hanna Pioterek / Szymon Wójcik
(Sarbinowo / Gąbin)
19
2017 Karolina Łuczyszyn / Artur Zawadzki
(Mogilno)
Julia Stablewska / Marcin Duszyński
(Trzemeszno)
Katarzyna Jusiak / Kamil Kabaciński
(Trzemeszno)
14
2018 Wiktoria Mikołajczak / Maciej Owczarzak
(Mięcierzyn)
Hanna Pioterek / Szymon Wójcik
(Żnin / Gąbin)
Justyna Bąk-Duszyńska / Marcin Duszyński
(Trzemeszno)
19
2019 Katarzyna Jusiak / Łukasz Owsianny
(Gniezno / Żnin)
Paulina Gryczka / Eliasz Kusz
(Osiek nad Notecią)
Magda Dzioba / Miłosz Świerczyński
(Chodzież)
17