Pierwsze Mistrzostwa Powiatu Żnińskiego w siatkówce plażowej zorganizowano 3 sierpnia 2003 roku. Były to zawody drużyn 3-osobowych, które rozegrano o Puchar i pod Honorowym Patronatem Starosty Żnińskiego. Udział w nich wzięło 14 drużyn, a zwyciężyli reprezentanci Janowca Wielkopolskiego: Jarosław Grupa, Mariusz Górski, Jan Lisek.

Pomimo dużego zainteresowania imprezą, nie doczekała się ona kontynuacji w kolejnych sezonach i z kalendarza sportowego Żnina wypadła na długich 12 lat.

Powrót do walki o powiatowy prymat nastąpił w lipcu 2015 roku i był dość przypadkowy, bo wynikał z planowanej reorganizacji rozgrywek o Grand Prix Żnina. Ponieważ nie doszła ona do skutku, zdecydowano się zagrać o mistrzostwo powiatu, a prawo gry mieli zawodnicy reprezentujący gminy Żnin, Barcin, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Łabiszyn, czyli wyłącznie te, które mieściły się w obrębie powiatu żnińskiego.

W związku z fatalną pogodą, lipcową burzą z ulewą, która niemalże zatopiła boiska, imprezę trzeba było przełożyć na wrzesień i między innymi dlatego odbywa się ona w tym terminie po dziś dzień. Poniekąd są też oficjalnym zakończeniem sezonu plażówki w Żninie.

Dwie pierwsze edycje mistrzostw – w 2015 i 2016 roku – cieszyły się przyzwoitym zainteresowaniem, zgromadziły na starcie odpowiednio 13 i 11 par, ale później zawody straciły na popularności. Niewiele brakowało, by po bardzo słabej frekwencji w latach 2017 i 2018 zaniechano ich organizacji. Lekiem na spadające zainteresowanie okazało się dopuszczenie do startu zawodników spoza powiatu – oprócz tych, którzy nie są mieszkańcami żadnej z wymienionych wcześniej gmin, ale grają w tutejszych klubach, stowarzyszeniach i reprezentacjach szkół również prawo startu otrzymali reprezentanci Gniezna, Szubina, Trzemeszna i Wyrzyska – od lat aktywnie uczestniczący w naszych rozgrywkach. Takie rozwiązanie przyniosło spodziewany efekt i liczba uczestników skoczyła do 10 par. Warto przy tym pamiętać, iż nie wszyscy, którzy wyrazili chęć gry i wstępnie się zgłosili, z różnych powodów zagrać mogli.

Rekordzistami pod względem zdobytych tytułów jest para żnińska Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny, trzykrotni mistrzowie powiatu. Wśród kobiet rekord indywidualnie dzierży Anna Leszczyńska, zdobywczyni dwóch tytułów z dwiema różnymi partnerkami.

Lista Medalistów
Mistrzostw Powiatu Żnińskiego w siatkówce plażowej mężczyzn

Rok Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal Uczestnicy
2015 Jakub Pioterek / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Piotr Lipiński / Tomasz Owsianny
(Żnin)
Jakub Przywara / Mateusz Lipiński
(Żnin)
9
2016 Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Piotr Lipiński / Marcin Rozwarski
(Żnin)
Kazimierz Tekiela / Paweł Prus
(Żnin)
5
2017 Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Kazimierz Tekiela / Paweł Prus
(Żnin)
Kamil Tabatowski / Radosław Koc
(Rogowo)
3
2018 Kamil Tabatowski / Karol Czeczel
(Gąsawa)
Armin Konieczny / Wojciech Starczewski
(Żnin)
2
2019 Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny
(Żnin)
Marek Kowalczyk / Kamil Kabaciński
(Trzemeszno)
Kazimierz Tekiela / Paweł Prus
(Żnin)
6
2020 ? ? ? ?

Lista Medalistek
Mistrzostw Powiatu Żnińskiego w siatkówce plażowej kobiet

Rok Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal Uczestnicy
2015 Agata Szpringer / Hanna Pioterek
(Żnin)
Anna Leszczyńska / Katarzyna Leszczyńska
(Żnin)
Monika Polaszewska / Natalia Boińska
(Żnin)
4
2016 Julia Ziętek / Marta Ziętek
(Żnin)
Nikola Żeglarska / Paula Smogulecka
(Żnin)
Anna Leszczyńska / Katarzyna Leszczyńska
(Żnin)
6
2017 Monika Polaszewska / Natalia Boińska
(Żnin)
Julia Boińska / Martyna Romel
(Żnin)
Paulina Hyldybrant / Nadia Polaszewska
(Żnin)
3
2018 Anna Leszczyńska / Julia Boińska
(Żnin)
Monika Polaszewska / Natalia Boińska
(Żnin)
2
2019 Anna Leszczyńska / Katarzyna Jusiak
(Żnin)
Julia Stablewska / Zuzanna Radwańska
(Trzemeszno)
Magda Dzioba / Oliwia Dziuba
(Wyrzysk)
4
2020 ? ? ? ?