Pierwszy turniej siatkówki plażowej w Żninie, z inicjatywy ówczesnego pracownika MOS-u Marcina Szarego odbył się w sierpniu 2000 roku po oddaniu do użytku nowego boiska nad Jeziorem Żnińskim Małym. Uczestniczyło w nim 16 par złożonych wyłącznie z mężczyzn.

Turniej rozgrywany był systemem pucharowym i trwał dwa dni. Zwyciężyli Marcin Jarzembowski i Adam Zaręba, którzy w finale po zaciętej grze pokonali Krzysztofa Gatkę i Marcina Małeckiego 2:0 (13:5, 15:7, 15:3). Na trzecim miejscu uplasowali się natomiast Marcin Nowaczewski i Szymon Mrówczyński. Turniej ten był pierwszą edycję istniejących do 2019 roku rozgrywek o Grand Prix Żnina. Była to jak do tej pory jedyna sytuacja podczas GP, w której o zwycięstwie decydował jeden turniej. Zawody sędziowali wspomniany Marcin Szary oraz Andrzej Turzyński. Czołowe pary otrzymały wówczas puchary i pamiątkowe dyplomy.

Malowniczo położone boisko przy dawnej siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie było areną zmagań siatkarzy plażowych do 2010 roku włącznie. Później – po przeniesieniu Ośrodka Sportu na ulicę Gnieźnieńską do nowej siedziby i wybudowaniu dwóch pełnowymiarowych boisk wszystkie kolejne rozgrywki toczyły się właśnie tam. Pierwsze turnieje organizowane były jeszcze w sąsiedztwie trwających prac wykończeniowych oraz budowy placu, gdzie obecnie dokonywane są dekoracje najlepszych par poszczególnych turniejów.

Od 2012 zaczęto regularnie rozgrywać turnieje majowe poświęcone różnym doniosłym jubileuszom związanym z historią Żnina i Polski. Z kolei przed rozpoczęciem sezonu 2013 zapadła decyzja, aby o Grand Prix Żnina rywalizować w aż trzech kategoriach: par męskich, par kobiecych i mikstów.

W 2015 roku do sportowego kalendarza trafiły Mistrzostwa Powiatu Żnińskiego w siatkówce plażowej, natomiast w 2019 roku rozegrano pierwszą edycję Mistrzostw Żnina Mikstów, na której pojawiło się kilkoro reprezentantów czołowych polskich klubów.

W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 nie odbył się żaden z zaplanowanych turniejów siatkarskich. W kolejnym roku podjęto decyzję o zrezygnowaniu z rozgrywania turniejów siatkówki plażowej pod nazwą “Grand Prix Żnina”.  W zamian za to został rozegrany jeden turniej par męskich w nowych rozgrywkach Pałuki Volley CUP.

image
Pałuki Volley CUP 2021
image
Pałuki Volley CUP 2022
image
Mistrzostwa Żnina w siatkówce plażowej mikstów 2022
image
I Mistrzostwa Żnina w siatkówce plażowej mikstów 4x4
image
Pałuki Volley CUP 2023 - kat. mężczyźni
image
Pałuki Volley CUP 2023 - kat. kobiety

Turnieje