Szachowe zmagania “podstawówek”

21 lutego w zawsze gościnnych progach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin rozegrane zostały tegoroczne Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Żnińskiego szkół podstawowych w szachach. Grano w czterech kategoriach.

O medale walczyło łącznie 52 bardzo młodych adeptów “królewskiej gry”.

Mistrzostwa zaplanowano rozegrać w czterech kategoriach, ale z powodu tylko dwóch zgłoszeń wśród dziewcząt z klas I-V, komisja sędziowska zdecydowała o połączeniu jej z klasami VI-VIII przy zachowaniu jednak odrębnej klasyfikacji młodszej grupy. We wszystkich kategoriach turniej rozgrywano na dystansie siedmiu rund i przy tempie 15 minut na zawodnika. Chłopcy grali systemem szwajcarskim, natomiast dziewczęta systemem kołowym (każdy z każdym).

Mistrzynią powiatu żnińskiego na 2020 rok w kategorii dziewczynek z klas I-V została Martyna Urbańska, a drugie miejsce zajęła Julia Łukomska (obie z Zespołu Szkół w Barcinie). Warto przy tym odnotować, że Martyna pokonała nie tylko drugą z młodszych zawodniczek, ale zdołała też pokonać jedną starszą rywalkę, zgodnie z regulaminem klasyfikowaną w kategorii klas VI-VII.

A w tej “starszej” grupie bezkonkurencyjna okazała się Matylda Brelińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie, wygrywając wszystkie siedem partii. Wicemistrzynią z jedną porażką na koncie została Marcelina Brelińska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie. Na najniższym stopniu podium stanęła druga z reprezentantek SP 2 Żnin, Aisha Settaf-Cherif.

W kategorii chłopców z klas I-V zagrało aż 24 zawodników. Najlepszy, zdobywając komplet punktów, okazał się Maurycy Kranz ze Społecznej Szkoły Podstawowej “Trójka” w Żninie. O “oczko” mniej zdobył Mikołaj Breliński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie, natomiast trzecią pozycję wywalczył Olgierd Pawłowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie.

O tytuł w kategorii chłopców z klas VI-VIII grało 20 szachistów. Zwyciężył Bartosz Kowalczewski ze Szkoły Podstawowej w Gąsawie. Podobnie jak wszyscy triumfatorzy piątkowych zawodów rywalizację ukończył z kompletem zwycięstw. W pokonanym polu zostawił Aleksandra Polaka z Zespołu Szkół w Barcinie oraz Miłosza Kranza ze Społecznej Szkoły Podstawowej “Trójka” w Żninie.

Najlepsi zawodnicy z rąk dyrektor barcińskiej “książnicy” Grażyny Szafraniak otrzymali puchary ufundowane przez Urząd Gminy w Gąsawie oraz albumy zapewnione przez Urząd Miasta i Gminy w Barcinie. Wszystkich uczestników nagrodzono drobnymi upominkami, których fundatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.

Turniej sędziował Piotr Konieczyński, pomagali Janusz SobczakMarcin Szary.

Wyniki rywalizacji dziewcząt

Wyniki rywalizacji chłopców z klas I-V

Wyniki rywalizacji chłopców z klas VI-VIII